Czym dokładnie jest tajemniczo brzmiąca technologia CDMA? Jak się z niej korzysta i czy jest praktyczna? Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Po rozwinięciu skrótu otrzymamy pełną nazwę: code-division multiple access. Wykorzystanie technologii cdma możemy zaobserwować w różnych systemach łączności szczególnie satelitarnej i bezprzewodowej. Jest to technologia wykorzystywana także w telefonii komórkowej, często używana jako metoda i sposób łączenia się z siecią. Dokładniej mówiąc, ułatwia ona łączenie się wielu telefonów komórkowych do jednego nadajnika (sieci CDMA), dzięki czemu nie powstają żadnego rodzaju zakłócenia na łączach, dając możliwość swobodnego komunikowania się przy dużym natężeniu połączeń.

Każdy użytkownik i przesyłany przez niego sygnał w czasie połączenia ma nadany indywidualny i niepowtarzalny kod, który umożliwia w tym samym czasie rozmawiać kilku osobom na tej samej częstotliwości. 

Nim wprowadzono technologię CDMA, operatorzy sieci komórkowej GSM mogli zaoferować technologie UTMS, GPRS, EDGE, jednak firma Orange była pionierem, która wśród swoich usług dodała system CDMA.

Korzyści usług CDMA

Jakie możemy zauważyć korzyści płynące z faktu, że sieć Orange wprowadziła system transmisji CDMA? Największym jej atutem jest częstotliwość. Znaczna część technologii GSM korzysta z kanału częstotliwości na poziomie  900 MHz i 2100 MHz, podczas gdy częstotliwość technologii CDMA wynosi zaledwie 450 MHz. Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało korzystne, ale warto przyjrzeć się tej sprawie bliżej. Wraz ze wzrostem częstotliwości zmniejsza się zasięg dostępu. Na terenach słabo zurbanizowanych, (które w Polsce dalej występują) mieszkańcy nie mieli możliwości, by korzystać z szybkiego internetu lub był on słabej “jakości”. Dlatego pomimo rozwiniętej sieci internetu mobilnego UMTS, technologia CDMA, (która uznawana jest za internet stacjonarny) na obszarach wiejskich sprawdziła się lepiej. Dostępność internetu radiowego jest dużym atutem. Ponieważ działa na częstotliwości radiowej 450 MHz, a fale te rozchodzą się na większe odległości, ma zasięg do 20 km, podczas gdy telefonia komórkowa UMTS tylko 3 km.

Kolejnym plusem technologi CDMA jest to, że usługa obejmie większy obszar przy mniejszej ilości założonych nadajników. Gdy firma Orange zadbała o mieszkańców terenów wiejskich i podmiejskich, w jej ślady poszła firma Plus, która także zaczęła świadczyć usługi na transmisji 450 MHz. Dzięki temu coraz więcej ilość użytkowników miała możliwość korzystania  z szybkiego internetu, a dostęp do wiedzy, różnego rodzaju treści i informacji był możliwy dla użytkowników, którzy nie tylko nie mieszkali na terenach wielki aglomeracji, ale byli znacząco od nich oddaleni.

Ważnym plusem jest też fakt, że CDMA posiada lepszą jakość sygnału i jest odporniejszy na zakłócenia niż sygnał telefonii komórkowej.    

Wady usługi CDMA

Jak wszystko, także usługa internetu radiowego ma swoje wady. Sieć UMTS jest bardzo rozwinięta, ma większe limity transferów i co najważniejsze – można z niej korzystać w podróży. Żadnej z tych rzeczy nie możemy powiedzieć jednak o CDMA.

Ponadto kolejnym minusem i problemem jest szybkość łącza. Czwarta generacja internetu mobilnego pozwala na bardzo szybkie przesyłanie danych z prędkością 100 Mbit/s, podczas gdy CDMA osiąga prędkość 1,8 Mbit/s. Jeśli chodzi o pobieranie danych, to prędkość graniczy na maksymalnym poziomie 3,1 Mbit/s. Widać więc, że pomiędzy tymi dwoma opcjami jest duża przepaść, ale każda z nich uzupełnia drugą, dając coś w zamian.  

Koszty 

Jeśli chodzi o cenę internetu radiowego, jest porównywalny do cen internetu mobilnego.  Oczywiście koszty będą się zmieniać wraz z rozwojem obu technologii i ilością usługodawców, która zdecydowanie będzie się powiększać. 

Podsumowanie

Podsumowując, wypunktujmy jej najważniejsze cechy:

  • Stworzona na potrzeby wojska,
  • Ma większy zasięg przekazu (do 20 km),
  • Jest odporna na zakłócenia, 
  • Posiada bardzo dobrą jakość sygnału,
  • Jest rozwiązaniem technologicznym dla osób mieszkających na terenach słabo zurbanizowanych, 
  • Nie można korzystać z niej w podróży,
  • Posiada ograniczenia prędkości pobierania i przesyłania danych,
  • Mała ilość operatorów oferujących jej rozwiązania technologiczne. 

Być może dla wielu osób technologia CDMA jest przestarzała i nie można jej sprawiedliwie porównać z innymi opcjami internetowymi, ale pamiętajmy, że na terenie naszego kraju dalej są miejsca słabo rozwinięte aglomeracyjnie, gdzie jest ona jedynym „ratunkiem” technologicznym. Sama koncepcja jej powstania pokazuje jej zalety w swojej prostocie i ograniczeniach. Tworzona była na potrzeby armii, która podczas komunikacji mogła być pewna niezawodności jeśli chodzi o podsłuch i zakłócenia połączeń. Wdrożona później wśród ludności cywilnej, była furtką do rozwijania sieci komórkowej na terenach wiejskich. Dodatkowo wciąż się udoskonala, stwarzając nowe możliwości dla swoich użytkowników. 

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *