Czas i nieprzewidziane zdarzenie, a także zwykły pech może dopaść każdego z nas. Co zrobić, gdy w wyniku takiej kombinacji zgubiłeś dowód osobisty? Skorzystaj z poniższych wskazówek i rad.

To może spotkać dosłownie każdego. Ciężki dzień w pracy, nieprzespana noc, zmęczenie czy roztargnienie wynikające z pośpiechu – to tylko nieliczne czynniki, które mogą doprowadzić, że zgubimy dokument tożsamości. Pamiętaj jednak o najważniejszej rzeczy: nie panikuj! Nie Ty pierwszy i nie ostatni będziesz miał na swoim koncie życiowym to przykre doświadczenie. Musisz jednak działać szybko i sprawnie. Dlaczego czas działania gra tu najistotniejszą rolę?

Rola dowodu osobistego

Dowód osobisty jest podstawą do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie dorosłego człowieka. Dzięki niemu potwierdzamy naszą tożsamość, a także obywatelstwo co jest niezbędne przy załatwianiu formalności bankowych czy w urzędzie. Bez niego nie będziesz mógł podróżować po świecie ani nie przekroczysz granicy. Nie dostaniesz pracy, kredytu czy pożyczki, nie kupisz nieruchomości. Jednym słowem bez dowodu osobistego nie istniejesz. Każdy pełnoletni obywatel naszego kraju, ma obowiązek wyrobienia dowodu osobistego.

Metody działania

Co zrobić, gdy zgubiliśmy dowód osobisty? Otóż masz kilka możliwości, ale w każdej z nich musisz zgłosić utratę dowodu do odpowiedniej instytucji. Tylko tak zadbasz o swoje bezpieczeństwo. Większość z nas w pierwszej kolejności powiadomiłaby policję. Jednak czy jest to zasadne? Owszem, ale tylko w wypadku, gdy jesteś pewien, że twój dowód skradziono np. w wyniku rabunku lub włamania. W innej sytuacji, gdy nie dochodzi do wykroczenia, policja nie będzie w stanie Ci pomóc.

Jeśli jednak masz pewność, że nikt z premedytacją nie przywłaszczył sobie Twojego dowodu osobistego, pozostają Ci dwa wyjścia: unieważnienie lub zawieszenie dokumentu.

Zgłoszenie – kolejność działań

Często pod wpływem stresu nie wiemy, od czego zacząć, a zgubienie dowodu osobistego, nie sprawia, że potrafimy na tyle się wyluzować i niekiedy myśleć logicznie, że potrzebujemy konkretnych wskazówek do działania. Oto one!

Krok 1 – Gdy Twój dowód wpadnie w niepowołane ręce, głównym działaniem złodzieja, będzie jak najszybsze skorzystanie z jego uprawnień i wzięcie kredytu pożyczki bądź chwilówki. Nie możesz do tego dopuścić! Szczególnie w przypadku firm oferujących szybkie pożyczki, bardzo ciężko “odkręcić” procedury, a wyjaśnienia, że to nie Ty byłeś pożyczkobiorcą, często są akceptowane po długim procesie sądowym, który dodatkowo przysporzy Ci stresów i zmartwień. Chcąc uniknąć tak pesymistycznego scenariusza, zgłoś utratę dowodu osobistego w swoim banku. Zadzwoń do swojego opiekuna i poinformuj, że rozpoczynasz procedury unieważnienia lub zawieszenia dowodu osobistego. To spowoduje, że złodziej nie skorzysta z Twoich danych osobowych i nie posłuży się Twoim dokumentem tożsamości w celu wypłacenia pieniędzy lub wzięcia kredytu.

Krok 2 – Teraz należy zgłosić utratę dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy. Jak to zrobić? Oczywiście jeśli jesteś w pobliżu jakiejś placówki, możesz zrobić to osobiście, ale najczęściej zgubienie dowodu osobistego możemy najszybciej zgłosić online. I tu mamy dwie metody działania, które zależą od tego, jaki mamy dowód osobisty – tradycyjny czy tzw. e-dowód, który został wprowadzony od 4 marca 2019 roku. By zgłosić zagubienie lub uszkodzenie online, zawsze będzie do tego potrzebny profil zaufany, który założymy poprzez konto w banku. (Jeśli go nie posiadasz, możesz założyć tymczasowy profil zaufany, który jest ważny trzy miesiące. Zakładasz go na stronie GOV.pl i wybierasz opcję “Załóż profil tymczasowy”). W obu przypadkach dowód zostanie unieważniony.

W celu zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu wejdź na stronę gov.pl i kliknij frazę “Zgłoś utratę, lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód”. Po wybraniu naciśnij “wyślij zgłoszenie”. Pojawią się dwie opcje do wyboru: utrata dowodu osobistego i uszkodzenie dowodu. Wybierz zgodnie z przyczyną swojego zgłoszenia. Jeśli zgłaszasz wniosek z powodu uszkodzenia dowodu osobistego, będziesz musiał go dostarczyć do urzędu gminy, w którym został wydany. Następnie klikamy przycisk “unieważnij dowód”. W tym momencie swoją tożsamość potwierdzisz profilem zaufanym, do którego system poprosi o zalogowanie i wyśle potwierdzenie w postaci kodu cyfr na podany numer telefonu. W tym momencie z automatu następuje unieważnienie dowodu osobistego, nawet jeśli jest to weekend albo dzień świąteczny, dlatego unieważnienie online jest bardziej skuteczne, bo możemy to zrobić bez względu na okoliczności i porę dnia.

Zawieszenie

Jeśli twój dowód osobisty został wydany po 4 marca 2019, jesteś posiadaczem e-dowodu. Czym się różni od tradycyjnego dokumentu potwierdzającego tożsamości? Wypełniając zaświadczenie o zgłoszeniu utraty, możesz go nie tylko unieważnić, jak opisano powyżej, ale możesz także go zawiesić na okres 14 dni.

Niekiedy zagubiony dowód osobisty może się odnaleźć, być może masz przypuszczenia, gdzie mogłeś go zostawić i jesteś w stanie go odzyskać. Dzięki temu nie będziesz musiał oczekiwać wydania nowego dowodu osobistego. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie cofniesz zawieszenia, automatycznie dokument zostanie unieważniony.

By więc skorzystać z tych opcji, wejdź na stronę gov.pl i kliknij przycisk “Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu”, po czym zaloguj się do profilu zaufanego. Wybierz teraz opcję zawieś, lub cofnij zawieszenie w zależności od potrzeby. Automatycznie polecenie zostaje wdrożone w życie. Twój zgubiony dowód osobisty traci moc prawną na 14 dni. Zawieszone zostają także wszelkie użyte przez Ciebie certyfikaty, a także dodatkowe opcje, jakie daje e-dowód.

Zgubienie dowodu za granicą

A co, gdy zgubiłeś dowód na wakacjach za granicą kraju? Także w pierwszej kolejności zadzwoń do swojego banku. Następnie, zamiast w urzędzie gminy, zgłaszasz zagubienie dowodu w konsulacie. Otrzymasz tam do wypełnienia specjalny wniosek z prośbą o zaświadczenie o utracie dowodu, który przekazujemy osobiście lub pocztą. Niestety teraz należy uzbroić się w cierpliwość. Konsulat potrzebuje więcej czasu na unieważnienie dokumentu. Wynika to z faktu, że musi skontaktować się z urzędem gminy w Twoim kraju. Jednak na ten czas otrzymasz zaświadczenie o utracie dowodu, którym będziesz się posługiwać, aż do momentu wydania nowego dokumentu.

Uwaga: Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące! W tym czasie niezwłocznie wyrób nowy dokument tożsamości.

Wyrobienie nowego dowodu osobistego

Gdy wykonałeś już wszystkie wymienione kroki, musisz złożyć wniosek, o wydanie nowego dokumentu. Możesz to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub online. W tym drugim przypadku po zalogowaniu się profilem zaufanym na platformie gov.pl wybierz opcję “uzyskaj dowód osobisty”. Pamiętaj, że należy prócz wypełnienia odpowiednich formalności dostarczyć też swoje aktualne zdjęcia, wykonane zgodnie z panującymi najnowszymi wymogami. Jeśli składasz wniosek online, zdjęcia będziesz musiał dołączyć w formie załącznika.

Ile będziesz czekał na nowy dowód osobisty?

Swój dowód tożsamości powinieneś otrzymać w przeciągu dwóch miesięcy. Informację o etapie jego przygotowywania będziesz otrzymywał na podany adres e-mail, dlatego należy regularnie przeglądać skrzynkę epuap, która jest elementem profilu zaufanego.

Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz – pamiętaj, by działać zdecydowanie. Udogodnienia elektroniczne przydadzą się w okresie pandemii, gdzie lepiej unikać skupisk ludzi i długich kolejek. Dokument możesz unieważnić, zawiesić i wyrobić w każdej chwili, by Twoje dane osobowe nie wpadły w niepowołane ręce, dlatego wykorzystaj podane informacje i odetchnij z ulgą!

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *