Większość osób prędzej, czy później znajduje się w sytuacji, w której potrzebują usług dobrego prawnika. Niezależnie od tego, czy chodzi o sprawę dotyczącą nieruchomości, zakładania firmy, prawa rodzinnego, karnego czy jeszcze innych dziedzin prawa, pomoc adwokata okazuje się często niezbędna. W tym artykule podpowiadamy, jak znaleźć doświadczonego specjalistę, który doprowadzi pozytywnego zakończenia sprawy.

1. Określ swój problem prawny i skorzystaj z usług specjalisty

Pierwszym krokiem w procesie znalezienia adwokata jest zrozumienie problemu, przed którym stoisz. Prawo ma wiele różnych specjalizacji, a zanim będziesz mógł wybrać najlepszego prawnika, który będzie Cię reprezentował, musisz określić jakiej dziedziny prawa dotyczy Twój problem. 

Wybierz specjalistę, który pomoże Ci rozwiązać Twój problem. Prawnicy są dziś tak wyspecjalizowani jak lekarze. Nie prosiłbyś swojego internisty o wykonanie operacji na otwartym sercu. Podobnie, nie powinieneś prosić prawnika korporacyjnego o prowadzenie sprawy o rozwód. Śledzenie przez prawnika zmian w przepisach prawnych w danej branży jest niezwykle ważne, ponieważ może to stanowić marginalną różnicę w wygranej.

2. Upewnij się, że prawnik ma odpowiednie doświadczenie

Przynajmniej kilkuletnie doświadczenie jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru prawnika, jeśli chcesz, aby doprowadzić do możliwie najlepszego zakończenia sprawy. 

Warto wziąć pod uwagę staż pracy, liczbę wygranych spraw oraz referencje. 

Wraz z doświadczeniem pojawia się wiedza o przeciwnikach i osobach zaangażowanych w sprawę, zdolność oceny ryzyka i wypracowania zwycięskiej strategii związanej z konkretnym problemem oraz pewność siebie, pozwalająca kontrolować zwroty akcji podczas procesu prawnego. Przeglądanie strony internetowej kancelarii daje wgląd w zakres praktyki  kancelarii. 

3. Oczekuj, że prawnik będzie dobrym komunikatorem

Adwokatom płaci się za komunikowanie się ze swoimi przeciwnikami i osobami orzekającymi w ich sprawach. Równie ważne jest jednak znalezienie prawnika, który może skutecznie komunikować się z Tobą. Postaw na adwokata, który będzie przewidywał Twoje pytania i na bieżąco będzie informował Cię o postępach w Twojej sprawie, bez konieczności wcześniejszego dzwonienia. Kiedy zostaniesz poproszony o podjęcie decyzji lub działanie, adwokat musi zwięźle wyjaśnić dostępne opcje, praktyczne i prawne zalety i wady różnych działań oraz inne kwestie istotne dla Twojej decyzji.

4. Weź pod uwagę profesjonalizm adwokata

„Profesjonalizm” to coś więcej niż osobowość. Obejmuje określone obiektywne działania i zachowania, które odróżniają najlepszych prawników od tych, którzy są jedynie kompetentni. 

Dobry prawnik:

  • Rzetelnie pracuje, aby chronić Twój interes Kontaktuje sie z Klientem
  • Przyjeżdża  na spotkania punktualnie i dobrze przygotowany
  • Udziela porad dotyczących alternatywnych procedur rozwiązywania sporów
  • Zachowuje się odpowiednio w każdej sytuacji
  • Przestrzega obowiązujących przepisów i kanonów etycznych
  • Nie rób niczego, co mogłoby stwarzać wrażenie nieprofesjonalności

Najlepsi prawnicy przejmują odpowiedzialność za Twój problem i poświęcają się znajdowaniu skutecznych rozwiązań.

5. Rozważ podejście prawnika

Adwokaci mają różne osobowości i podejścia do reprezentowania klientów. Oprócz znalezienia „profesjonalnego” prawnika powinieneś dopasować jego cechy do własnego stylu, osobowości i podejścia. Niedocenianie wagi tego subiektywnego czynnika byłoby poważnym błędem. Ostatecznie musisz znaleźć adwokata, z którym czujesz się komfortowo i któremu możesz zaufać. 

6. Lokalizacja kancelarii ma znaczenie

Osoba działająca na danym obszarze  będzie miała lepszą wiedzę na temat lokalnych organów sądowych lub administracyjnych, a może nawet jakieś znajomości.  Ponadto komunikacja twarzą w twarz jest na ogół lepsza, w szczególności w przypadku wrażliwych spraw, niż komunikacja zdalna. 

7. Uzyskaj referencje dotyczące prawnika

Sprawdź dokładniej reputację prawników. Źródła internetowe, takie jak fora, wizytówka Google czy portale prawnicze, mogą dostarczyć cennych informacji. Wybór adwokata to ważna sprawa i nie należy iść na skróty w procesie sprawdzania referencji.

8. Oceń głębokość sieci wsparcia i zasobów adwokata

To, czy wybierzesz małą, średnią czy dużą kancelarią, zależy od charakteru Twojego problemu prawnego. Większa kancelaria adwokacka może mieć większe możliwości zajmowania się złożonymi sprawami. Jednak mniejsze kancelaria często są dobrze wyspecjalizowane w jednej lub dwóch dziedzinach prawa. 

9. Zapytaj o cenę usługi

Na pewnym etapie procesu decyzyjnego dyskusja przejdzie na koszty. Poproś adwokata o wyjaśnienie procedur i metod rozliczeniowych za usługi prawne. Dowiedź się czy wynagrodzenie jest z góry określone, czy zależy wyniku rozstrzygnięcia sprawy. Jednak nigdy nie podejmuj decyzji o wyborze adwokata tylko na podstawie ceny usługi. 

 

Powyższa lista nie obejmuje wszystkich czynników, które mają znaczenie. Inne czynniki będą miały znaczenie dla indywidualnych sytuacji. Niemniej jednak krótka lista uwag powinna pomóc w wyborze adwokata, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, ilekroć potrzebujesz zatrudnić prawnika.

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *