Coraz częściej rodzice oprócz zapewnienia dziecko odpowiednich warunków życia i rozwoju teraz, zastanawiają się nad inwestycją w jego przyszłość. Zależy im bowiem na tym, aby przygotować dziecko do samodzielnego funkcjonowania i dbania o swoje finanse. Dlatego też zazwyczaj zaczynają od oszczędzania, które jest główną przyczyną, dla której decydują się na założenie konta dla dziecka. Jak otworzyć takie konto dla dzieci i młodzieży? Jakich formalności powinniśmy dopełnić? Przeczytaj i dowiedz się, na jakie warunki muszą przygotować się nastoletni klienci banków. Poznaj także najciekawsze oferty banków, oferujących konto oszczędnościowe dla dziecka.

Konto oszczędnościowe dla najmłodszych

Konto oszczędnościowe jest obok bankowej lokaty popularnym sposobem na umieszczanie pieniędzy w banku. W przeciwieństwie do lokaty, konto oszczędnościowe pozwala na znacznie większą swobodę, która przejawia się w tym, że dziecko może dokonywać wpłat w dowolnym terminie, nie tracąc jednocześnie odsetek, jak ma to miejsce w przypadku lokaty terminowej. Kapitalizacja odsetek zazwyczaj odbywa się co miesiąc, a od kwoty jest odliczany podatek Belki (czyli od kapitałowych zysków, który równy jest 19%). Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie konta oszczędnościowego z osobistym rachunkiem bankowym. Część banków ma w swojej ofercie opracowane propozycje zarówno dla dzieci, jak i młodzieży, a także tradycyjne konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe dla dziecka do 13 roku życia

Analizując wybraną ofertę, należy pamiętać, że dostęp do środków dziecka nie jest swobodny tak jak ma to miejsce przy kontach dla dorosłych. Dzieje się tak, ponieważ osoba do 13 roku życia nie posiada zdolności do czynności prawnych, więc też nie jest w stanie samodzielnie, bądź za zgodą rodziców, podejmować decyzji odnośnie zarządzanie swoimi środkami. Nie może również ustalać warunków współpracy przy zakładaniu konta i podpisywaniu umowy. Dziecko przed osiągnięciem 13 roku życia nie ma możliwości prowadzenia bankowości internetowej, ale zawsze otrzymuje dostęp do konta oszczędnościowego w placówce stacjonarnej banku, gdzie ma możliwość wpłacania i wypłacania środków, a także może zlecać wykonywanie przelewów. Jeśli rodzic ma założone konto w tym samym banku, automatycznie rachunek dziecka jest widoczny w bankowości internetowej rodzica. Łączna suma wypłat z konta osoby do lat 13 nie może być wyższa nić kwota zarządu zwykłego, czyli 4800-5000 zł w sakli miesiąca.

Konto oszczędnościowe dla nastoletniej osoby

Wraz z ukończeniem 13 roku życia, dziecko zyskuje niepełną zdolność do czynności prawnych, a wraz z nią, także nieco szerzy dostęp do bankowych usług (bankowości mobilnej i internetowej). Na tym etapie rodzic ustala limit, według którego nastoletnia osoba może płacić za pomocą aplikacji mobilnej, karty kredytowej, ma również możliwość ustalania stałych zleceń przelewów. Kwota wypłat, jakie mogą zostać wykonane jest nadal równa kwocie zwykłego zarządu. To ograniczenie ulegnie zmianie w momencie ukończenia 18 roku życia, wtedy dopiero nastolatek będzie mógł zarządzać samodzielnie swoim rachunkiem. Warto tutaj wspomnieć, że zdeponowane środki na koncie dziecka prawnie są jego własnością i w momencie osiągnięcia pełnoletności, rodzice nie mają już prawa kontroli rachunku dziecka i wglądu do niego. Często takie upoważnienie dla rodzica trzeba unieważnić w banku.

Ciekawe oferty kont oszczędnościowych

Banki prześcigają się w przygotowywaniu coraz ciekawszych ofert kont oszczędnościowych dla najmłodszych. Najczęściej te rachunki charakteryzują się nieco wyższym oprocentowaniem niż standardowe oferty dla dorosłych klientów, czasem również w ofertach banków mogą znaleźć się ciekawe bonusy dla młodych, które zadziałają jako zachęta do dalszego oszczędzania. Niejednokrotnie wyższe kwoty oprocentowania dedykowane są do kwot nieprzekraczających 10 000 zł. Kiedy nastoletnia osoba osiąga pełnoletność (bądź wiek, jaki określa bank w ofercie) należy otworzyć wówczas rachunek, jaki bank oferuje dorosłym klientom. Przyjrzyjmy się teraz najciekawszym ofertom banków:

PKO BP – Pierwsze Konto Oszczędnościowe

Do niedawna była to jedna z najkorzystniejszych ofert, lecz po tegorocznym obniżeniu oprocentowania, już nie wydaje się tak interesująca, ponieważ proponuje oprocentowanie równe 0,1 % w skali roku. Każdego miesiąca następuje kapitalizacja odsetek, po czym przelewane są one na konto.  Aby otworzyć rachunek, potrzebna jest legitymacja szkolna dziecka lub paszport. Oferta ta posiada także ciekawy bonus, który podwyższa oprocentowanie do 0,6% w przypadku, gdy dojdzie do spełnienia dwóch wymagań:

 1. W ciągu następnych 3 miesięcy nie dojdzie do pobrania żadnych środków.
 2. Każdego miesiąca na rachunek będzie wpłacona kwota w przedziale od 20 zł do 1000 zł, której nie wolno przekraczać.

Pierwsze Konto Oszczędnościowe może być połączone z systemem automatycznego oszczędzania, który polega na odłożeniu reszty po transakcji (płatności kartą, przelewy, bankowość elektroniczna). Taka metoda sprawdzi się w przypadku nastolatków, którzy w końcu chcieliby zacząć oszczędzanie, ale mają kłopot z systematycznym odkładaniem. Miesięczna opłata za kartę do 3,90, aby jej uniknąć, należy wykonać 2 transakcje na miesiąc, za pomocą karty lub bliku. Istnieje możliwość posiadania karty z własnym wizerunkiem (14,90 zł).

Jak działa?

Pierwsze Konto Oszczędnościowe to bezpieczne rozwiązanie, zarówno wypłaty, jak i wpłaty gotówkowe są darmowe. Bezpłatnie można również wykonywać przelewy, które autoryzowane są za pomocą SMS-a z kodem (koszt to 0,29 zł). Jeżeli nie jest to rozwiązanie komfortowe, zawsze można dokonać autoryzacji przez mobilną aplikację, wówczas nie ponosi się żadnej opłaty. Po ukończeniu 18 lat, taki rachunek  przekształcony zostaje w Konto Oszczędnościowe Plus. Bank PKO posiada oferty dla dzieci do 13 roku życia, a także nastolatków.

 

alt=”oszczędzanie uczy dziecko cierpliwości”

PKO Konto Dziecka

Ciekawa i atrakcyjna propozycja dla najmłodszych klientów. Konto dziecka jest częścią oferty PKO Junior, która obejmuje klarowny i prosty serwis internetowy, płatniczą kartę, jak również pomocnicze materiały edukacyjne dla dzieci. Ponadto:

 • Jest to rachunek oszczędnościowy dedykowany dla dzieci poniżej 13 roku życia.
 • Prowadzenie rachunku i wszystkie transakcje są bezpłatne.
 • Ciekawa, intuicyjna aplikacja mobilna i internetowa dla dziecka
 • Oprocentowanie do kwoty 2500 zł wynosi 0,3%, a powyżej 0,1%
 • Korzystanie z bankomatów innych niż PKO to koszt w wysokości 5 zł.

Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę

Nie jest to stricte konto oszczędnościowe a osobisty rachunek, jednak z uwagi na wysokość oprocentowania warto zapoznać z jego ofertą. Do kwoty 3 000 zł otrzymujemy oprocentowanie w wysokości 1,5%. Oferta skierowana jest dla dzieci do lat 13, po ukończeniu tego roku, bank nie nalicza już odsetek, ale można ten rachunek połączyć z kontem oszczędnościowym Systematycznym.

 • W celu otrzymania oprocentowania, na poziomie 1,2%, trzeba regularnie zasilać konto Systematyczne, a także uruchomić usługę Automatyczne Oszczędzanie.
 • Korzystanie z bankomatu, karty debetowej i przelewów internetowych możliwe jest po ukończeniu 13 roku życia.
 • W ofercie znajduje się pomocny program finansowej edukacji ,,Finansiaki”.
 • Aby otworzyć konto dla dziecka, rodzic lub opiekun nie muszą posiadać swojego rachunku.

alt=”warto od najmłodszych lat uczyć dziecko rozważnego podejścia do wydawania oszczędności”

Pekao SA – Konto dla dziecka Mój Skarb

Rachunek Mój Skarb dedykowany jest dla pociech do 18 roku życia. Oprocentowanie tego konta oszczędnościowego wynosi 0,2% rocznie, bez względu na zdeponowaną kwotę. Prowadzenie konta jest bezpłatne, bank nie egzekwuje żadnych opłat za przelewy zewnętrze, wewnętrzne i wypłaty środków. Jeżeli dokonujemy autoryzacji przelewu za pomocą SMS-a, koszt wynosi 0,20 zł, ale tak jak w przypadku Konta Dziecka w PKO, możemy zatwierdzić transakcję używając mobilnej aplikacji.

 • Wpłacanie środków odbywa się za pomocą przelewu lub osobiście w oddziale banku.
 • Przez pierwsze 120 dni od momentu otwarcia i do kwoty 3 000 można skorzystać z oprocentowania 2% rocznie, oferta dotyczy dzieci w wieku 6-13 lat, które uzyskają pakiet PeoPay KIDS.
 • Kapitalizowanie odsetek na koniec każdego miesiąca.
 • Wypłata gotówki odbywa się poprzez zlecenie przelewu za pomocą bankowości internetowej na inne konto.
 • Rachunek wygasa po upływie 30 dni od osiągnięcia pełnoletności przez klienta. Wówczas można otworzyć inny rachunek dla dorosłych. Najkorzystniejszy będzie ten, dedykowany osobom poniżej 26 roku życia, czyli Konto Przekorzystne, które jest bezpłatne.
 • Warunkiem otworzenia konta jest posiadanie w Pekao SA osobistego konta, należącego np. do rodzica lub dziecka.

Bank Millenium – Konto 360o Junior

Takie konto oszczędnościowe można założyć jeszcze zanim dziecko ukończy rok. Korzystanie z takiego konta możliwe jest, do czasu, kiedy dziecko będzie pełnoletnie. Właścicielem rachunku jest dziecko, a z chwilą gdy będzie miało 13 lat, otrzyma kartę debetową. Opiekun lub rodzic nie są zobowiązani do posiadania konta w tym samym banku. Otworzenie rachunku 360o Junior jest przepustką do korzystania również z innych usług bankowych, z reguły jeszcze niedostępnych dla nieletnich. Osoby, posługujące się kontem oszczędnościowym, mogą je w przyszłości połączyć z kontem walutowym, a także oszczędnościowym w innej walucie.

 • Konto do 18 roku życia bez opłat.
 • Opłata miesięczna za posiada karty wynosi 4 zł, ale przy jednej transakcji kartą lub blikiem o dowolnej kwocie, można jej uniknąć.
 • Jedna transakcja pozwala również na bezpłatne pobieranie gotówki w bankomatach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
 • Bankowość internetową i prowadzenie konta za pomocą aplikacji mobilnej, dziecko uzyskuje po ukończeniu 13 lat.
 • Jeśli rodzic lub opiekun posiada konto w Banku Millenium, wówczas konto oszczędnościowe dla dziecka widoczne jest na rachunku rodzica.
 • Możliwość wypłacania środków w siedzibie banku, do 5 tys. miesięcznie.

 

Bank Millenium – Konto 360o dla dzieci w wieku 13-18 lat

Po ukończeniu 13 lat, dziecko zyskuje częściową zdolność do czynności prawnych, dlatego też otrzymuje kartę debetową, jak również dostęp do aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.

 • Nastolatek otrzymuje możliwość wykonywania przelewów dzięki elektronicznej bankowości (także przelewów zagranicznych).
 • Istnieje sposobność wpłacania i wypłacania środków przy pomocy mobilnej aplikacji i karty.
 • Rodzic ma kontrolę nad rachunkiem nastolatka, zyskuje też możliwość blokowania transakcji i określania limitów wypłat. Jeżeli rodzic nie jest klientem Banku Millenium, może otrzymać podgląd na rachunek w siedzibie banku.
 • W skali miesiąca można wypłacić z konta maksymalnie wysokość zwykłego zarządu (4900-5000 zł).
 • Konto 360o można połączyć z rachunkiem oszczędnościowym.

Podsumowanie

Aby założyć konto oszczędnościowe dla dziecka, należy najpierw zorientować się w aktualnych ofertach banków. Często konto oszczędnościowe dla dziecka ma wiele zalet np. w postaci korzystniejszego oprocentowania lub praktycznych bonusów. Warto od najmłodszych lat nauczyć dziecko racjonalnego korzystania z pieniędzy, by mogło ono w przyszłości realizować swoje cele. Powinno wiedzieć, jak w sposób świadomy podchodzić do tematu oszczędzania. Konto dla dziecka to też nauka wytrwałości i dyscypliny, która pomaga w dorosłym życiu, a dzięki poznaniu mechanizmu funkcjonowania bankowości, dziecko będzie miało podstawowe przygotowanie do dalszej drogi przez dorosłe życie.

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *