Dzięki osiągnięciom w dziedzinie medycyny dzisiejsze koncentratory tlenu są kompaktowe, małe, ciche i lekkie, ale nadal zapewniają wysoką wydajność. Starsze koncentratory tlenu są nieporęczne i ciężkie, co utrudnia pacjentom odbywanie terapii tlenowej podczas podróży lub poza domem.

Dziś możesz wybierać spośród domowych koncentratorów stacjonarnych i przenośnych koncentratorów tlenu, które można łatwo zabrać ze sobą gdzie tylko zechcesz.

 

Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest rodzajem urządzenia medycznego stosowanego do dostarczania tlenu osobom z zaburzeniami oddychania. Osoby, których stężenie tlenu we krwi jest niższe niż normalnie, często wymagają koncentratora tlenu.

Lekarze zazwyczaj pokazują pacjentom, jak skutecznie korzystać z tych koncentratorów podczas podróży i w domu.

Koncentratory tlenu pobierają powietrze atmosferyczne i wytwarzają z niego tlen medyczny, Sprężają pobierane powietrze do wymaganej gęstości, a następnie za pomocą sit molekularnych oddzielają tlen od azotu i dostarczają pacjentowi tlen jakości medycznej. Koncentrator tlenu zapewni pacjentom stały dostęp powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu, co umożliwia przeprowadzanie tlenoterapii w domu. Zastosowanie w tych urządzeniach mechanizmy kontrolne i alarmowe, zapewniają pełne bezpieczeństwo podczas leczenia.

 

Zasadniczo wydajność koncentratora tlenu mierzy się w LPM (litrach na minutę). Lekarz określi, jakiego poziomu tlenu potrzebujesz, jego stężenie może różnić w spoczynku, podczas snu czy podczas ćwiczeń.

 

koncentrator tlenu z wypożyczalni Amed24

 

 

Wskazania do stosowania koncentratorów tlenu

Koncentrator tlenu ma wiele zastosowań, a lekarze mogą zalecić tlenoterapię swoim pacjentom z powodu różnych schorzeń. Zazwyczaj płuca absorbują tlen z powietrza, przenosząc go do krwioobiegu.

Jeśli ostatnio wykonano u danego pacjenta badanie krwi lub pulsoksymetrię w celu oceny poziomu nasycenia tlenem i stwierdzono niski poziom tlenu we krwi, lekarz może zalecić krótkotrwałą lub długoterminową terapię tlenową.

Prawdopodobnie zastanawiasz się, do czego służy koncentrator tlenu? Ostre stany zwykle wymagają krótkotrwałej terapii tlenowej. Te warunki zwykle działają przez krótki okres czasu. Mogą mieć nagły początek objawów w porównaniu do stanów przewlekłych, w których wszystko dzieje się stopniowo. Jednak niektóre schorzenia układu oddechowego lub przewlekłe wymagają długotrwałego podawania tlenu.

Ostre stany wymagające koncentratora tlenu

Kilka przykładów ostrych stanów, w których konieczne byłoby użycie koncentratora tlenu do krótkotrwałej terapii tlenowej:

Astma: W tym stanie zapalenie dróg oddechowych powoduje zaleganie śluzu, co utrudnia oddychanie. Chociaż istnieje wiele farmaceutyków, które mogą leczyć i kontrolować astmę, koncentrator tlenu może pompować wysokie poziomy tlenu do krwioobiegu pacjenta.

Zapalenie płuc: Zapalenie płuc jest infekcją, w której rozwija się stan zapalny w jednym lub obu płucach, w wielu przypadkach wypełnione płynem. U wielu pacjentów z zapaleniem płuc, którym przepisano tlenoterapię i zaobserwowano dobre wyniki kliniczne.

Zespół zaburzeń oddychania: ZZO jest zaburzeniem oddychania, które dotyka głównie noworodków, zwłaszcza tych, które urodziły się sześć lub więcej tygodni przed datą porodu. Noworodki cierpiące na ZZO nie wytwarzają wystarczającej ilości środka powierzchniowo czynnego (płynu do powlekania płuc), powodując zapadnięcie się ich płuc i utrudniając im oddychanie. Terapia tlenowa za pomocą koncentratorów tlenu pomaga dostarczać tlen do krwiobiegu i płuc dziecka, aby zmniejszyć dalsze komplikacje.

Dysplazja oskrzelowo-płucna (BPD): noworodki cierpiące na ZZO również mają wyższe ryzyko rozwoju BPD. Jest to ciężka choroba płuc wymagająca długotrwałego wspomagania oddychania.

W niektórych przypadkach tlen może być potrzebny przez krótki czas po operacji.

 

Przewlekłe choroby wymagające terapii tlenowej

Niektóre przewlekłe stany wymagające długotrwałego stosowania koncentratora tlenu.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP): POChP dotyka około 16 milionów ludzi, ale tlenoterapia może być skutecznym leczeniem. Kiedy masz POChP, masz przewlekłe uszkodzenie płuc, które utrudnia im pobieranie wystarczającej ilości tlenu z powietrza. W rezultacie możesz mieć trudności z oddychaniem, a tlenoterapia z wykorzystaniem koncentratora może pomóc.

Mukowiscydoza: To choroba dziedzina. Powoduje uszkodzenie układu trawiennego i płuc. Jest to rzadki stan, który wpływa na odpowiedź komórek organizmu.

 

Odwiedź stronę AMED24, aby dowiedzieć się więcej o przenośnych i stacjonarnych koncentratorach tlenu oraz o tym, jak mogą pomóc Ci lepiej oddychać. Jeśli masz problemy z oddychaniem skonsultuj się z lekarzem, który wyda zalecenia jaki dawki tlenu i przez jaki czas powinieneś przyjmować.

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *