W mediach słyszymy często, że rok 2020 będzie rokiem rekordowych podwyżek. Wzrosną opłaty za wodę, prąd czy  wywóz śmieci, stąd też coraz więcej osób poszukuje sposobów na oszczędzanie pieniędzy, którymi gospodarują na co dzień. Postaram się przybliżyć w tym artykule sposoby na to, by co miesiąc w naszych portfelach zostawała coraz większa suma pieniędzy, a rachunki nie spędzały nam snu z powiek. Jestem pewien, że tekst, który w tej chwili czytasz, okaże się dla Ciebie pomocny w tej kwestii i sprawi, iż planowanie domowego budżetu w każdym miesiącu będzie dla Ciebie zdecydowanie łatwiejsze.

Zrób audyt swoich własnych wydatków i zarobków

W jaki sposób racjonalnie zarządzać własnym budżetem? Jak oszczędzać pieniądze, które w obliczu kolejnych podwyżek oraz wzrostu cen w sklepach po prostu mogą nie starczać na pokrywanie bieżących wydatków? Podstawowa zasada powinna brzmieć – nigdy nie wydawaj więcej niż zarabiasz! Rada może wydać się oczywista i trywialna, ale wiele osób o niej zapomina. Planując wydatki na kolejny miesiąc, powinniśmy zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, warto przy tym skrupulatnie sprawdzać na bieżąco, które wydatki są niezbędne i stałe, a które możemy zmniejszyć, np. gdy korzystamy z komunikacji publicznej, powinniśmy sprawdzić we własnym zakresie, która firma przewozowa oferuje tańsze bilety. Kolejnym warunkiem, o którym warto pamiętać, gdy robimy naszą własną mapę budżetu, powinno być uświadomienie sobie, że gdy dokonujemy sprawdzenia naszych przeszłych wydatków, to tak naprawdę planujemy naszą przyszłość. W tej świadomości znacznie łatwiej będzie nam zmotywować się do ciągłego oszczędzania w ciągu bieżącego oraz kolejnego roku.

 

pieniądze

Jeśli nie posiadasz, załóż konto oszczędnościowe

Systematycznie oszczędzanie pieniędzy i gromadzenie coraz to większej kwoty na koncie oszczędnościowym wpływa na motywację. Ten rodzaj usługi skonstruowany jest w taki sposób aby każda, nawet najmniejsza wpłata była już oprocentowana.  Warto skorzystać z takiej możliwości, gdyż dzięki niej oszczędzanie staje się prostsze. Pomocne jest również korzystanie z ofert gwarantujących bezpłatne i nielimitowane przelewy wewnętrzne. Dzięki temu weekendowa wpłata lub niestandardowy okres nie będą stanowiły żadnego problemu.. Przy wyborze najlepszej usługi korzystaj z porównywarek, które na pewno pozwolą Ci na wybranie odpowiedniej dla Twoich potrzeb usługi. Dzięki posiadaniu takiej usługi, możemy uzyskać środki niezbędne do nagłych wydatków lub na jakąś okazję. Możemy także oszczędzać na postawiony sobie wcześniej cel np. zakup wymarzonego telefonu.

Zawsze pamiętaj o pieniądzach na czarną godzinę!

Nic tak nie destabilizuje domowego budżetu, jak nagła konieczność wydania znacznej sumy pieniędzy z powodu zepsutego samochodu lub awarii pralki. Badania dowodzą, że Polacy rzadko decydują się na wygospodarowanie rezerwowej puli pieniędzy na tak zwaną “czarną godzinę.

Wyobraź sobie sytuację, że pomimo perfekcyjnie zaplanowanej mapy wydatków na dany miesiąc, w zupełnie nieoczekiwanym momencie spotkasz się z koniecznością wydania większej ilości pieniędzy. Skrupulatny i dopięty na ostatni guzik miesięczny plan oszczędzania, będzie musiał trafić do kosza, jeśli nie będziesz miał przygotowanych dodatkowych środków w zapasie. Dysponowanie takim właśnie funduszem na przysłowiowy „wszelki wypadek” ma dwie zasadnicze zalety: udowadniamy sami sobie, że jesteśmy w stanie odłożyć konkretną sumę,  drugą kwestią jest uzyskanie świadomości, że w razie potrzeby nie będziemy musieli martwić się skąd wziąć pieniądze potrzebne w razie nagłego wypadku jak, chociażby wspomniana wcześniej awaria pralki.

oszczędzanie

Kilka skutecznych porad jak oszczędzać pieniądze

Poniżej przygotowałem kilka wskazówek jak skutecznie ograniczyć wydatki w domowym budżecie i zrezygnować ze zbędnych i niepotrzebnych rzeczy, które wpływają na stan konta. Oto kilka sprawdzonych trików:

 • Wymiana żarówek na energooszczędne oraz stosowanie miejscowego źródła oświetlenia – jeśli przykładowo chcemy wieczorem poczytać książkę to ustawmy w miejscu do czytania kierowaną lampkę a światło w żyrandolu wyłączmy lub ograniczmy. Mniejsza moc potrzebna do oświetlenia pozwoli na obniżenie miesięcznych rachunków.
 • Jeśli nie musisz, nie włączaj niepotrzebnie domowych sprzętów, każda taka sytuacja jak radio grające, gdy nikogo nie ma w domu lub ładowarka zostawiona w gniazdku, gdy nie jest potrzebna, dopisze coraz większą kwotę do Twojego rachunku za elektryczność.
 • Kieruj się chłodną kalkulacją własnych potrzeb nie emocjami oraz własnymi zachciankami. Zadaj sobie pytanie, czy rzeczywiście potrzebujesz np. nowej klawiatury do komputera, gdy ta, z której korzystałeś do tej pory, działa i nie sprawia Ci problemów.
 • Gdy już musisz dokonać jakiegoś zakupu, np. wspominanej wcześniej klawiatury, wskazane jest korzystanie z porównywarek cen w Internecie. Dzięki nim bardzo szybko możesz się przekonać jak oszczędzić zauważalną sumę pieniędzy.
 • Staraj się ograniczać albo rzucić używki takie jak alkohol czy papierosy. W programie zapobiegania chorobom nowotworowym ogłoszono, że nałożone na paczkę papierosów podatki mają sprawić, że będzie kosztować nawet 60 złotych. Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, jak oszczędzać co miesiąc mając na głowie takie wydatki.
 • Pamiętaj rzucając papierosy inwestujesz również w swoje zdrowie, co  w przyszłościbędzie miało wpływ na stan Twojego portfela.
 • Dodatkową motywacją, która pozwoli Ci na własne oczy zobaczyć na ile skuteczne są Twoje starania ograniczania miesięcznych wydatków, postaw w widocznym miejscu przezroczystą skarbonkę lub słoik, do którego odkładaj zaoszczędzoną sumę pieniędzy.
 • Trenuj silną wolę, powiedz sobie sam, że np. w tym miesiącu, zamiast wychodzić na lunch podczas przerwy w pracy przygotujesz sobie kanapki. Zacznij na początku od jednego dnia w tygodniu, by stopniowo coraz bardziej ograniczać jadanie na mieście na rzeczy przygotowanych przez siebie posiłków.
 • Regularnie i na bieżąco pokrywaj swoje stałe zobowiązania, czyli rachunki i raty kredytów.
 • W chwilach zwątpienia powtarzaj sobie, jakie mogą być konsekwencje braku Twojego samozaparcia w trakcie oszczędzania? Nic tak bardzo nie pobudzi Twojej wyobraźni, jak wizja przyszłych kłopotów finansowych
 • Nie kupuj na zapas ani nie magazynuj jedzenia. Jeśli kupujesz coś z myślą, że przyda Ci się później, bo np. kiedyś będziesz chciał przygotować ulubioną potrawę,musisz liczyć się z tym, że produkt się przeterminuje a Ty niepotrzebnie wydasz pieniądze.
 • Staraj się płacić gotówką zamiast używać karty. Dokonując płatności elektronicznej nie kontrolujesz tego, co kupujesz i mniej zwracasz uwagę na cenę danego towaru.
 • Wybieraj się na zakupy, gdy jesteś najedzony! Zostało udowodnione naukowo, że jeśli idziemy do sklepu spożywczego głodni, to jesteśmy dużo bardziej skłonni do zakupu większej ilości rzeczy, których możemy zwyczajnie nie potrzebować.
 • Jeśli masz taką możliwość, zamień kąpiele w wannie na prysznic. Można zaoszczędzić w ten sposób nawet do 30% wody. Dobrym rozwiązaniem jest również regularne sprawdzanie czy baterie przy kranie lub spłuczce są odpowiednio uszczelnione.

 

Na koniec chciałbym Ci powiedzieć, że wszystkie cele na oszczędzanie, które sobie założyłeś zależą tylko i wyłącznie od Ciebie samego i to Ty jesteś jedyną osobą, która ponosi odpowiedzialność za stopień ich wykonania. Na początku artykułu napisałem, że rok 2020 będzie rekordowy pod względem podwyżek jednakowo pod względem rachunków, i cen żywności. Warren Buffet, którego majątek oceniany jest na około osiemdziesiąt (sic!) miliardów dolarów, swoją pierwszą pracę zaczynał jako jedenastolatek, w kontekście oszczędzania wyraził się jasno i chciałbym abyś Ty również to zapamiętał i korzystał z tej rady: “Nie oszczędzaj tego, co zostaje po wszystkich wydatkach, lecz wydawaj co zostaje po odłożeniu oszczędności.”

Comments

comments

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *