bcz.com.pl

Najciekawsze wiadomości – Mówimy jak jest!

Pieniądze
Prawo i finanse

Bankowość elektroniczna – wady i zalety.

Znaczna część klientów banków korzysta już z dobrodziejstw bankowości elektronicznej. Usługa ta od lat jest już oferowana przez wszystkie większe banki. Jakie są jej zalety? I czy obciążona jest jakimiś wadami? Na te pytania spróbujemy znaleźć odpowiedź w tym artykule.

Zasada działania bankowości elektronicznej jest prosta: po zalogowaniu się do systemu poprzez komputer możemy dokonywać dowolnych operacji na naszym koncie bankowym. Zapłacimy rachunki, sprawdzimy saldo, zrobimy przelew za zakupy. A wszystko to w zaciszu własnego domu, bez wychodzenia z niego, i bez konieczności comiesięcznych wizyt na poczcie czy w banku.

Do najważniejszych zalet korzystania z bankowości elektronicznej należy więc wygoda i oszczędność czasu. Poza tym mamy stałą kontrolę nad stanem naszego konta, możemy logować się do systemu bez ograniczeń. Dodatkowym atutem bankowości elektronicznej jest, wprowadzona stosunkowo niedawno, możliwość obsługi konta także z urządzeń mobilnych. Nie musi więc być to komputer, możemy pilnować wydatków także będąc na wakacjach na drugim końcu świata poprzez smartfona.

Nawet tak wspaniałe rozwiązanie nie jest całkowicie pozbawione wad. Generalnie do obsługi bankowości elektronicznej potrzebujemy kodu, który wpisujemy dla zatwierdzenia transakcji. Kod jest jednorazowy i dostarczany nam na jeden z dwóch sposobów:

  • przez wiadomość SMS,
  • na karcie kodów, która jest nam wysyłana pocztą.

Jeśli nastąpi awaria, co już się zdarzało, możemy zostać bez dostępu do kodu. I wówczas nie zrobimy przelewu.

Drugim z zagrożeń, na jakie możemy napotkać korzystając z bankowości elektronicznej, jest niebezpieczeństwo złapania wirusa, który zablokuje nasze konto lub nawet wyczyści je z naszych pieniędzy. Dlatego zawsze należy mieć się na baczności i nigdy nie podawać danych do logowania ani kodów jednorazowych.

Jednak zalety bankowości elektronicznej przeważają nad jej wadami czy zagrożeniami płynącymi z jej używania. To decyduje o wciąż rosnącej liczbie klientów, którzy decydują się o jej uruchomieniu.

Comments

comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *