bcz.com.pl

Najciekawsze wiadomości – Mówimy jak jest!

Prawo i finanse

Ile może zabrać nam komornik?

W bieżącym roku kwoty wolne od zajęć komorniczych znacznie wzrosną, co ma wpływ na wzrost emerytur, rent, czy zarobków. Ile jednak może zabrać nam komornik i kiedy nie ma do tego prawa? Przeczytaj artykuł i zdobądź niezbędną wiedzę.
Zarobki a zajęcie komornicze

Niezależnie od tego, jak wysokie jest zadłużenie, które nie zostało spłacone, komornik nie ma prawa zająć środków stanowiących całą wartość zarobków danej osoby. Istnieją bowiem limity, które wyznaczają kwoty wolne od zajęcia komorniczego. Limit ten jest zależny od rodzaju umowy. Kiedy jesteśmy zatrudnieni na pełny etat, komornik może zająć 50% całości naszego wynagrodzenia. Z kolei, wówczas, gdy pobierane są zobowiązania alimentacyjne, wartość ta wzrasta do 60%.

Kwotą wolną od zajęć komorniczych jest minimalna wartość wynagrodzenia przypadająca na dany okres. W tym roku wynosi ona 1459 zł netto. Kiedy zatrudnienie nie obejmuje pełnego wymiaru czasu, wówczas kwota, która jest wolna od zajęcia komorniczego, zmniejsza się wraz ze zmniejszaniem etatu. Warto jednak pamiętać, że kiedy pracę wykonujemy np. na umowę-zlecenie, to komornik ma prawo zająć całe wynagrodzenie, które otrzymaliśmy. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy zarobki uzyskane na tego typu umowie są jedynym źródłem stałego dochodu. Aby jednak taka sytuacja zaistniała musimy skierować nasze wyjaśnienia do komornika oraz potwierdzić je odpowiednimi dokumentami.

Konta bankowe oraz emerytury i renty

Według najnowszych przepisów kwota wolna od zajęcia komorniczego znajdująca się na koncie bankowym wynosi comiesięcznie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym roku ma być to 1500 zł brutto. Podane tutaj wartości dotyczą wszelkiego typu rachunków i lokat, bez względu na ich rodzaj i liczbę umów, które zawarł dłużnik.

Dla emerytów i rencistów kwota wolna od zajęcia komorniczego ma wzrosnąć do 75% minimalnej wartości renty
i emerytury. Stanie się to jednak na początku lipca bieżącego roku. Obecnie wartość ta jest taka sama jak w przypadku wynagrodzenia za pracę, czyli 50%. Sytuacja ta odnosi się również do emerytur i rent rodzinnych oraz rent przyznanych ze względu na brak zdolności do pracy. Od lipca minimalna kwota tego typu renty ma wynosić 1000 zł, co daje 750 zł kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Tak samo wygląda to w przypadku, jeśli renta jest przyznana w wyniku częściowej niezdolności do pracy. Wysokość takiej renty ma mieć wartość 750 zł i daje to kwotę wolną o wartości 562,50 zł.

Wprowadzone w tym roku zmiany, mają na celu wyrównanie interesów stron biorących udział w postępowaniu egzekucyjnym oraz ułatwienie prowadzenia tego typu postępowania.

 

Comments

comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *