bcz.com.pl

Najciekawsze wiadomości – Mówimy jak jest!

Prawo i finanse

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Już od pierwszych lat życia warto zbierać oszczędności dla dziecka, gdyż będą one potrzebne na dalszy jego rozwój. Choć pieniądze leżące na koncie w banku nie zyskują szczególnie dużo na wartości, warto je jednak tam ulokować. Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego powinno się to zrobić.
Edukacja dziecka

Istotną kwestią nie jest samo założenie konta bankowego, ale odpowiednia edukacja dziecka, aby już od najmłodszych lat uczyło się oszczędzania, dzięki czemu lepiej zrozumie, na czym polega obchodzenie się z pieniędzmi. Kiedy dziecko widzi, że jego rodzic wpłaca na konto nawet niewielkie sumy, uczy się oszczędzania i bardziej ceni i rozumie wartość pracy włożoną w zdobycie tych pieniędzy. Kiedy dziecko jest jedynie ciągle obdarowywane nowymi prezentami i nie jest uczone oszczędności, może to źle wpłynąć nawet na jego decyzje podejmowane w późniejszych etapach życia.

Konta młodzieżowe

Już mając od 13 do 18 lat, można założyć własne konto bankowe, uzyskując zgodę od rodziców, bądź sam rodzic może to zrobić i upoważnić do obsługi konta swoje dziecko. Konta tego typu mają zazwyczaj nałożone limity miesięczne, co oznacza, że nie można wybrać więcej, niż zostało to określone przez regulamin banku. Rodzice mają kontrolę nad kontem, posiadając możliwość, np. ustalania limitów używania karty płatniczej. Istotną kwestią jest też to, że bank po ukończeniu przez klienta 18 lat, może przekształcić konto oszczędnościowe na zwykły rachunek bankowy.

Konta dla dzieci

W Polsce istnieje także możliwość założenie konta dla dziecka. Wówczas rodzic ma pełną kontrolę nad pieniędzmi. Można uznać, że dzieci poniżej 13 roku życia nie powinny jeszcze myśleć o finansach, jednak mając pewnego rodzaju wpływ na własne fundusze, dziecko dużo wcześniej nauczy się oszczędności. Ryzyko, że wyda więcej pieniędzy, niż powinno, jest zlikwidowane, dzięki zastosowaniu przez banki aplikacji mobilnych, dzięki którym rodzic może kontrolować wszelkie działania na koncie swojej pociechy. Jest to dobry, a zarazem bezpieczny sposób na edukację finansową dziecka.

Uczenie dziecka oszczędzania już od najmłodszych lat z pewnością jest dobrym pomysłem, gdyż dzięki temu zauważy, że oszczędzając pieniądze na koncie, może po pewnym czasie wydać je, np. na wymarzone zabawki, czy inne przyjemności. Oczywiście tego typu decyzji nie można podjąć bez wcześniejszego uzgodnienia z dzieckiem i bez wyjaśnienia mu, na czym polega prowadzenie konta oszczędnościowego i jakie płyną z tego korzyści.

Comments

comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *