bcz.com.pl

Najciekawsze wiadomości – Mówimy jak jest!

Porady

Kiedy warto przewalutować kredyt

Przewalutowanie kredytu jest poważną decyzją, dzięki której możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Należy jednak wiedzieć, kiedy jej podjęcie będzie dla nas korzystne. Wszystko znajdziesz w tym artykule.
Korzystne kursy walut

Przewalutowanie w głównej mierze wiąże się z kredytem hipotecznym. Ponieważ kredyt tego typu zaciągany jest na wiele lat, warto wziąć pod uwagę walutę, w której dokonamy pożyczki. Już w latach 90. można było wziąć kredyt w obcej walucie. Dzięki temu oprocentowanie takiej pożyczki było znacznie niższe niż takiej zaciągniętej w rodzimej walucie. Trzeba jednak uważać na sytuacje, kiedy kurs danej waluty wzrasta, gdyż wówczas wrastają również raty kredytu. Szczególnie popularne były kredyty we frankach szwajcarskich, które charakteryzowały się bardzo niskim oprocentowaniem oraz spadkiem całkowitego zadłużenia, dzięki korzystnemu kursowi złotówki do franka.

Koszty operacji

Na kredyt w obcej walucie możemy się zdecydować dopiero po bardzo szczegółowym przeanalizowaniu kursów. Np. nie powinno się myśleć o zmianie waluty na zagraniczną, kiedy kursy są wyjątkowo niskie. Oczywiście działa to w drugą stronę. Kiedy kursy walut zagranicznych są wysokie, nie powinniśmy przechodzić na złotówki. Również należy wziąć pod uwagę to, że koszty zmiany waluty też mogą być wysokie. Kiedy bierzemy kredyt w obcej walucie, bank będzie wymagał od nas wyższej zdolności kredytowej, niż było to w przypadku pożyczki w złotówkach. Do kredytu należy doliczyć także prowizję oraz koszty za wymianę waluty. Warto więc dobrze przekalkulować wszystkie wydatki, jakie poniesiemy przy tego typu operacji, aby oszczędność nie okazała się jeszcze większą stratą.

Ryzyko

Tego typu operacje wiążą się również z ryzykiem, gdyż jesteśmy uzależnieni od zmian kursu waluty, w której bierzemy kredyt. Jeśli będą niekorzystne, możemy sporo stracić. Kiedy pożyczka jest zaciągnięta na kilka lat, przewalutowanie nie jest zalecane, gdyż w tym czasie kursy mogą się zmieniać, a nasze zadłużenie może wzrosnąć. W przypadku kredytu na kilkadziesiąt lat warto wybrać walutę o najniższym oprocentowaniu, gdyż przez tak długi czas prawdopodobieństwo straty jest bardzo małe.

Podjęcie decyzji o przewalutowaniu naszego kredytu jest trudne i trzeba się nad tym dobrze zastanowić. Warto dokładnie prześledzić wszystkie kursy i wziąć pod uwagę okres spłaty pożyczki. Jeśli zrobimy to z głową, kredyt może okazać się znacznie mniejszym obciążeniem naszego budżetu. Trzeba być jednak ostrożnym, gdyż może to zadziałać odwrotnie
i przewalutowanie będzie wówczas nieopłacalnym krokiem.

 

 

Comments

comments