Często bywa, że mając zaciągniętych kilka kredytów w różnych bankach, możemy mieć utrudnioną kontrolę nad ich spłacaniem oraz będzie to zajmowało dużo więcej czasu. Z pomocą przychodzą kredyty konsolidacyjne. Czy są one jednak dobrym rozwiązaniem?
Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wielu różnych kredytów w jeden. Rozwiązanie to jest tańsze i łatwiejsze. Wynika to z tego, że spłacamy wówczas tylko jedną ratę w danym banku. Zazwyczaj kredyt taki zaciągany jest na korzystniejszych warunkach. Przyczyną niższych kosztów jest zabezpieczenie kredytu poprzez hipotekę. Sprawia to, że banki przystają właśnie na korzystniejsze dla nas warunki, mając pewność, że w razie utraty przez nas zdolności kredytowej, zaciągnięta pożyczka zabezpieczona jest nieruchomością. Niższe raty na kredyt konsolidacyjny wynikają również z tego, że są to kredyty z możliwością spłaty długoterminowej.

Kredyty konsumenckie

Kiedy w grę wchodzą kredyty konsumenckie, jedynym zabezpieczeniem takiej pożyczki są nasze miesięczne przychody. Nie dziwi więc fakt, że banki chętniej zgadzają się na hipotekę. W innym przypadku narażałyby się na trudności związane z odzyskaniem pieniędzy z zaciągniętej przez nas pożyczki po ewentualnej stracie pracy. Nie mielibyśmy wówczas możliwości spłacania rat. Za sprawą hipoteki, placówki bankowe są w stanie zdecydować się na udzielenie kredytu konsolidacyjnego na korzystnych dla nas warunkach.

Wady tego rozwiązania

Kredyty konsolidacyjne mają również swoje drugie oblicze, o którym należy pamiętać. Sama istota tego typu pożyczki mówi już sama za siebie. Jest to bowiem kredyt zaciągnięty na spłatę innych kredytów. Pomimo niższych rat, ogólna wartość do spłaty będzie wyższa z powodu długiego terminu spłaty. Z kolei, jeśli kredyt ten nie będzie miał zabezpieczenia w postaci nieruchomości, to bank może nie zobowiązać się do zajęcia się naszymi wszystkimi kredytami. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że opcja z hipoteką jest bardzo atrakcyjnym i jeszcze bardziej ryzykownym rozwiązaniem.

Korzystając z kredytu konsolidacyjnego, z jednej strony mamy większą wygodę i niższe raty, jednak z perspektywy czasu ogólna wartość do spłaty będzie wyższa, a ryzyko większe. Zaciągnięcie takiego kredytu warto, więc dobrze rozważyć, gdyż nie jest to dobre rozwiązanie do pozbycia się zadłużenia, a jedynie pozornie tańsze udogodnienie.

Comments

comments

By admin