bcz.com.pl

Najciekawsze wiadomości – Mówimy jak jest!

Porady

O czym należy pamiętać przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Zaciągnięcie pożyczki hipotecznej jest nieraz koniecznością. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nasze życiowe decyzje mają znaczny wpływ na to, czy taki kredyt zostanie nam w ogóle udzielony.
Nowe miejsce zatrudnienia

Jeśli właśnie rozpoczęliśmy nową pracę, w większości banków będziemy musieli poczekać z pożyczką nawet 3 miesiące. W poszczególnych placówkach możemy się spodziewać innych zasad. Pomimo przepisów obowiązujących w danym banku, często okazuje się, że kredyt nie zostanie nam udzielony, choć teoretycznie powinniśmy go otrzymać. Banki bardzo restrykcyjnie podchodzą do tej kwestii, gdyż obawiają się, że zaciągając kredyt, nie będziemy w stanie go spłacić. Dlatego, jeśli zależy nam na szybkim zastrzyku gotówki, powinniśmy poczekać ze zmianą pracy.

Stworzenie własnej działalności

Kolejną złą decyzją, jaką możemy podjąć przed zaciągnięciem kredytu, jest założenie działalności gospodarczej. W tym przypadku czas oczekiwania na akceptację naszych dochodów przez bank będzie trwał rok, a w niektórych placówkach nawet dwa lata. Jest to bardzo długi czas oczekiwania, którego moglibyśmy uniknąć, odkładając decyzję założenia działalności na później. Ważna jest zatem kolejność naszych decyzji, co z pozoru może wydawać się nieistotne, jednak
w praktyce ma olbrzymie znaczenie.

Inne pożyczki

Jeśli przed decyzją o kredycie hipotecznym zaciągnęliśmy inne pożyczki, możemy mieć problemy z uzyskaniem zgody na wzięcie takiego kredytu. Jeśli mamy wystarczająco wysokie zarobki i uzyskamy zdolność kredytową, to bank będzie skłonny udzielić nam pożyczki. Jednak trzeba pamiętać, że każde inne zapożyczenie  może znacznie utrudnić nam uzyskanie zgody od banku na zaciągnięcie tzw. hipoteki.

Zwolnienie lekarskie

Przeszkodą do wzięcia tego typu pożyczki może być także zwolnienie lekarskie. Pomimo tego, że na chorobowym dostajemy pensję, to jednak banki często podchodzą do sprawy bardzo ostrożnie. Wynika to głównie z tego, że na chorobowym otrzymujemy nieco mniejszą wypłatę, co z kolei może wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Staje się to szczególnym problemem wówczas, gdy jest to zwolnienie na dłuższy okres, a my chcemy wziąć kredyt już teraz.

Rozsądne inwestycje w firmie

Również dla przedsiębiorców wzięcie kredytu hipotecznego może być problemem. Często pomimo olbrzymich dochodów firmy, właściciel może nie otrzymać kredytu. Dzieje się tak wówczas gdy firma okresowo zanotuje niższe zarobki, (np. inwestując środki w zakup towaru) i mimo że jest to sytuacja tymczasowa, to osoba prowadząca taką firmę nie otrzyma hipoteki. Warto więc dobrze przemyśleć wszelkie inwestycje w firmie przed staraniem się o kredyt.

Należy więc pamiętać o tych kwestiach, ponieważ nieraz nieświadomie podjęte decyzje mogą nam zamknąć drogę do uzyskania niezbędnych środków na własne cele. A jak widać w niektórych przypadkach, będziemy musieli czekać na zgodę banku naprawdę długo.

Comments

comments