Mnóstwo klientów banków posiada konta online. Rozwiązanie to jest
w dzisiejszych czasach niezwykle popularne i wiele osób nie wyobraża sobie innego sposobu na zarządzanie swoimi pieniędzmi niż przez internet. Czy jednak jest to rozwiązanie bezpieczne i czy istnieją jakieś zagrożenia?

Prostota i wygoda

Od kiedy banki zaczęły stosować e-bankowość, współpraca z klientami weszła na nowy poziom, a główną cechą, która decyduje o wyborze banku, stało się to, jak radzi sobie z działalnością online. Niezaprzeczalną zaletą bankowości internetowej jest to, że swoim kontem możemy zarządzać z każdego miejsca na ziemi, bez konieczności odwiedzania banku. Nie ograniczają nas także godziny, w jakich czynna jest dana placówka. Funkcje online są cały czas udoskonalane. Istnieją aplikacje na smartfony, dzięki którym jeszcze szybciej możemy dokonywać transakcji na swoim koncie bankowym. Można np. wziąć niewielką pożyczkę, nie wychodząc z domu. Wystarczy zrobić zdjęcie faktury. Dzięki rozwojowi tej technologii inwestowanie staje się coraz łatwiejsze, a zarządzanie własnym kontem przyjemniejsze. Również koszty operacji bankowych są znacznie niższe niż przeprowadzanie ich w tradycyjny sposób. Także dla banków jest to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu przychody danej instytucji wzrastają, a koszty są znacznie mniejsze.
W takiej sytuacji banki stawiają na rozwój właśnie sektora internetowego. Dzięki popularności tego rozwiązania staje się ono z upływem czasu coraz tańsze i bardziej dostępne. Rozwinęło się ono do tego stopnia, że niektóre placówki bankowe są likwidowane, a jedyna opcja to skorzystanie z internetowych usług.

Zagrożenia

Oprócz zalet tego rozwiązania należy również pamiętać o zagrożeniach płynących z posiadania konta internetowego. To, że konto znajduje się w sieci, ułatwia zadanie hakerom.

Przestępca, podając się za bank, może bowiem od nas wyłudzić informacje, a także skłonić do pewnych działań. Oszuści nieraz nawet tworzą stronę internetową, która wyglądem praktycznie nie różni się od witryny banku. Następnie zmuszają nieświadomego klienta do wprowadzenia swoich danych na tak sfabrykowanej stronie i przechwytują je. Mają wówczas całkowity dostęp do konta swojej ofiary.

Kolejnym problemem jest złośliwe oprogramowanie. Często hakerzy wysyłają e-mail, który zawiera złośliwy plik. Zadaniem takiego wirusa jest zapisywanie informacji pojawiających się na ekranie komputera, np. sczytywanie wszystkich znaków wpisywanych przez klienta. Wirusy takie mogą również podmienić numer konta ofiary na inny. Należy także uważać na sprzedawców-oszustów, którzy po przelaniu pieniędzy na ich konto nie wysyłają towaru lub znikają. Również podczas korzystania z mało znanych stron internetowych, robiąc zakupy przez internet, możemy zostać narażeni na działanie złośliwego oprogramowania, przechwytującego nasze dane. Również instalowanie na swoim smartfonie niezaufanych aplikacji, może spowodować, że haker zyska dostęp do naszego konta. Ciągle włączony dostęp do internetu tylko ułatwia zadanie takim oszustom.

Jak uniknąć oszustw

Pomimo zagrożeń, jakie niesie za sobą posiadanie konta internetowego, nie trzeba się ich obawiać; należy jednak przestrzegać odpowiednich zasad.

  • wylogowywanie się z wszystkich kont, zarówno na komputerze, jak i w aplikacjach mobilnych,
  • włączenie powiadomienia SMS – po uruchomieniu tej opcji otrzymamy wszelkie informacje o zmianach na naszym koncie,
  • odwiedzanie tylko zaufanych sklepów internetowych,
  • stworzenie hasła do konta o odpowiedniej długości i stopniu skomplikowania,
  • niepodawanie danych logowania do swojego konta na e-mailu, czy telefonicznie – bank na pewno nie będzie tego od nas wymagał, jedynie oszust,
  • zabezpieczenie telefonu i komputera – antywirus, firewall i legalny system,
  • unikanie podejrzanych e-maili – mogą zawierać one złośliwe oprogramowanie,
  • zwrócenie uwagi na zabezpieczenia strony banku – to, że strona jest bezpieczna, poznamy po symbolu kłódki w oknie adresu, a także po frazie na początku adresu „https”,
  • sprawdzanie daty ostatniego logowania na koncie – jeśli zgadza się ona z naszym rachunkiem internetowym, oznacza to, że tylko my korzystaliśmy z konta,
  • niekorzystanie z otwartych sieci WI-FI – kiedy jesteśmy połączeni z taką siecią, lepiej nie logujmy się na swoje konto bankowe, gdyż ułatwia to zadanie potencjalnym hakerom.

Korzystanie z bankowości online, ma mnóstwo zalet. Jest proste i wygodne, ale narażone jest również na wiele oszustw ze strony hakerów, którzy będą się starali uzyskać dostęp do naszego konta. Stosując się jednak do wyżej wymienionych rad, zwiększymy szanse na swoje bezpieczeństwo w internecie.

 

Comments

comments

By admin